Postawę koncertu stanowią kompozycje Wojciecha Karolaka, w tym dwie piosenki o mocno jazzowym zabarwieniu, napisane wspólnie z Marią Czubaszek, ponadto usłyszymy kilka standardów. 

W kwintecie Piotra Barona, gdzie obok lidera (saksofony) zagrają Robert Majewski (trąbka, flugelhorn) Michał Tokaj (fortepian), Maciej Adamczak (kontrabas), Łukasz Żyta (perkusja) pojawi się również znakomity Andrzej Dąbrowski (voc). 

Zanim powstał „Karolak Songbook” Piotr Baron wraz z Wojciechem Karolakiem, Darkiem Oleszkiewiczem i Andrzejem Dąbrowskim umówili się na  sesję nagraniową złożoną wyłącznie ze standardów i – co za tym idzie – wydanie płyty. Po nieoczekiwanym i przedwczesnym odejściu Wojciecha Karolaka, panowie ustalili, że w tej sytuacji na płycie znajdą się wyłącznie utwory nieżyjącego przyjaciela. Andrzej Dąbrowski, Darek Oleszkiewicz i doskonale zastępujący Wielkiego Nieobecnego pianista Bogusław Kaczmar nagrali wspólnie materiał, stanowiący kanwę koncertu.

Andrzej Dąbrowski to skarb narodowy polskiej muzyki i kultury. Jest wybitnym wokalistą, perkusistą, utytułowanym rajdowcem, fotografikiem. Jest pionierem nowoczesnej perkusji jazzowej i wraz z największymi osobowościami, takimi jak Krzysztof Komeda, Andrzej Kurylewicz, Jan Ptaszyn Wróblewski, czy Zbigniew Namysłowski współtworzył historię polskiego jazzu. Był uczestnikiem legendarnej sesji „Stan Getz w Polsce”. Wiele piosenek z jego rozrywkowego repertuaru weszło do kanonu polskiej piosenki – „Zielono mi”, „Przygoda z Marią” czy „Do zakochania jeden krok” zna cała Polska.